Press "Enter" to skip to content

SCC announces dean’s, president’s lists for fall semester

SYLVA–More than 270 students made either the dean’s or president’s lists in the fall semester at Southwestern Community College.

To make the president’s list, students earned a Grade Point Average (GPA) of 3.85 or greater. Dean’s list honorees had a GPA between 3.50 and 3.849. All honorees completed at least 12 hours in the semester.

Following are the lists for fall:

PRESIDENT’S LIST

SAVANNAH, GA.

Savannah: Samuel Stanton.

MERIDIAN, IDAHO

Meridian: Romulo Ancheta.

BUNCOMBE COUNTY

Asheville: Jacob Barkley, Elizabeth Sadovnik and Sarah Westendorf.

Candler: James Draper.

Weaverville: Jenice McKin.

CABARRUS COUNTY

Concord: Emily Sweet.

CHEROKEE COUNTY

Andrews: Zachery Shires.

Murphy: Sydney Elliott.

GRAHAM COUNTY

Robbinsville: Bridgette Dunn, Emily Free and Ayana Yan

HAYWOOD COUNTY

Canton: Jesse Burnette, Cheyenne Conner and Chris McCall.

Waynesville: Michele Curtis, Alex Moody, Holly Parton, Logan Walker and Bethany Wynne.

HENDERSON COUNTY

Hendersonville: Casey Gilbert.

JACKSON COUNTY

Cherokee: Serena Hart, Serena Singh, Tamara Bennett and Leslie Sneed.

Cullowhee: Phoebe Sharpe, Patrick Cardona-Cosner, Roman Creasy, Jenea Gentry, Juliana Hill, Tashyla Hill, Amanda Holmes, Miguelangel Perez, Zebulon Sink and Wolfgang Watkins.

Glenville: Phillip Arnst.

Sylva: Caedmon Akers, Gabrielle Ardisson, Jennifer Bird, Christan Blount, Patrick Campbell, Tonia Cannon, Timothy Codding, Michael Dux, Kaleb Franks, Dylan Lossiah, Judith Lowery, Tanya Messer, Matthew Nelson, Samuel Ogburn, Shalako Penland, Renee Provost, Darlene Robinson, Harley Smith, Wendy Suttles, Chrystal Wallace and Ross Week.

Tuckasegee: Megan Beck.

Webster: Shaina Prewitt.

Whittier: Austin Bradley, Wesley Burgess, Rachael Calangan, Robyn O’Neal, Isaac Quillen, Luke Templeton, Samantha Tilley and Heather Waldroup.

MACON COUNTY

Franklin: Corrie Babin, Audra Cloer, Aaron Coin, Mekenzie Cook, Nathan Crawford, Lucas Crisp, Jacquelyn Dills, Liam Gonzalez, Sarah Hanson, Kaylee Harris, Tara Henderson, Sarah Higdon, Cadence Houser, Michael Hunt, Caitlyn LaLande, Lake Ledford, Amanda Macumber, Helen Martin, Stephen Moore, Kaitlyn Obuchowski, Ella Pader, James Phythyon, Brandon Piper, William Pritikin, Kody Reeves, Briseyda Rios, Kaitlynn Roper, Ethan Timan, Sara Walker, Alyssa Way, Analee Webb, Jourgette Willis, Jessica Wilson and Sheila Yates

Highlands: Brooke Bird and Patrick Woods.

Otto: Dakota Allen, Leigh Castle, Jaclyn Mathis, Dawson Post and Ashley Powell.

MADISON COUNTY

Marshall: Autumn Reese.

MITCHELL COUNTY

Burnsville: Wendi Cooke.

QUALLA BOUNDARY

Cherokee: Tamara Bennett, Sarah Bruneel, Serena Hart, Sasha Jumper, Ginger Owle, Serena Singh and Leslie Sneed.

SWAIN COUNTY

Almond: Rachel Dean.

Bryson City: Stacy Bumgarner Parris, Christopher Cable, Emma Crisp, Clint Ensley, Tashi Hacskaylo, Danie Herrin, Natalie Jones, Melanie McCullough, Tammy Orr, James Posey and Amy Simonds.

Cherokee: Sarah Bruneel, Sasha Jumper and Ginger Owle.

Whittier: Carla Simmons, Melissa Swanson and Stella Walborn.

TRANSYLVANIA COUNTY

Sapphire: Jessica Handley.

YADKIN COUNTY

Yadkinville: Ashley Pinnix.

MOUNT PLEASANT, S.C.

Mount Pleasant: Skyler Jones.

MEMPHIS, TENN.

Memphis: Taylor Horton.

DEAN’S LIST

MACON COUNTY, FLA.

Orange City: Barbara Gardner.

BLAIRSVILLE, GA.

Blairsville: Brent Glidden

BUNCOMBE COUNTY

Asheville: Andrew Eastep, Lauren Hawkins and Kenisha Short.

Skyland: Jennifer Eller.

CATAWBA COUNTY

Newton: Benjamin Lancaster.

CHEROKEE COUNTY

Andrews: Stefanie Gunter.

Marble: Kristen Lee.

Topton: Susan Clark.

CLAY COUNTY

Hayesville: Summer Garner.

CUMBERLAND COUNTY

Fayetteville: Chukwuma Okoye.

 

FORSYTH COUNTY

Winston Salem: Kayley Sharp.

GRAHAM COUNTY

Robbinsville: Karcee Dooley, Autumn Ellington and Erin Hyde.

HAYWOOD COUNTY

Canton: Patricia Deaver, Laura Green, Janice Price, Abigail Shoemaker and Wendy Snyder.

Clyde: Ashley Moore.

Waynesville: Kara Birchfield, Zoe Stevenson, Katie Tartick and Brittany Turyn.

JACKSON COUNTY

Balsam: Alexis Bumgardner.

Cashiers: Mindy Conner.

Cherokee: Siri Hicks, Kyra Lossiah, Kirstin Mathis, Anthony Saunooke and Pamela Swayney.

Cullowhee: Austin Davenport, Jaren Davenport, Raven Forbes, Antoine Lambert, John Lewis, Ethan Ramsey, Taylor Smith, Hailie Tadlock, Rachel Trantham and Allyson Vasquez.

Sylva: Elizabeth Brooks, Kristie Brown, Keaira Bryson, German Carcamo, MeKayla Cody,Laura Cook, Chase Davis, Krystal Dyer, Simon Faulkner, Shawn Forsythe, Damien Hebenstreit, Alexis Hopper, Cydney Iamaio, Mallorie Mahoney, Bennie Manning, Emily Marr, Jessica McCauley, Shoshoni Medina, Paige Monteith, Melissa Paquin, Mitchell Parris, Sarah Short, Jacqueline Stephens, Rachel Surrusco and MacKenzie White.

Whittier: Trish Dyer, Lori Leamon, Deven Silvers and Holly Silvers.

LINCOLN COUNTY

Denver: Marc Purdy.

MACON COUNTY

Frankin: Harley Mestas, Amanda Barker, Haylee Bishop, Sarah Brendel, John Cabe, Channing Chastain, Veaceslav Cojan, Dakota Collins, Clint Corrado, Jakob Cress, Bethany Daniel, Miriam Deal, Dalton Drinnon, Ethan Elliott, Caroline Foster, Sarah Freqeau, Gracie Gentry, Karri Hand, Kaitlyn Henry, Ric Jiang, Elden Johnson, Serenity McDaniel, Angela Messer, Muhammad Patel, Brandon Penney, Amber Poss, Madison Rustay, Nicole Sadagursky, Adrianna Souto, Caleb Talley, Amber Trine, Marlene Vasquez, Megan Wilson and Peter Wright.

Highlands: Megan Parker.

Otto: Melissa Hribar, Randy Hughes and Olivia Johnson Wright.

Scaly Mountain: Nolan Stone.

MCDOWELL COUNTY

Old Fort: Isaiah Hermance.

ORANGE COUNTY

Chapel Hill: Christian Ropp

QUALLA BOUNDARY

Cherokee: Jaron Bradley, Amaya Hicks, Siri Hicks, Michael Lambert, Andrea Lequire, Kyra Lossiah, Kirstin Mathis, Destiny Mills, Anthony Saunooke and Pamela Swayney.

SWAIN COUNTY

Almond: Lorri Turpin

Bryson City: Ashlyn Bridges, Savannah Cloer, Mackenzie Cochran, Candice Fox, Matthew Gray, Canon Helpman, Michael Laney, Landon Matz, Andrew Monnat, John Schuler, Trey Spates, Amber White and Noel Wolf.

Cherokee: Jaron Bradley, Amaya Hicks, Michael Lambert, Andrea Lequire and Destiny Mills.

Whittier: Mykah Linkinhoker.

TRANSYLVANIA COUNTY

Brevard: Linnsey Stier.

UNION COUNTY

Monroe: Caitlyn Alston.

WAKE COUNTY

Raleigh: Karen Cooke

WATAUGA COUNTY

Boone: Summer Lewis.

JOHNSON CITY, TENN.

Johnson City: Hunter Hill.

ABOUT SOUTHWESTERN COMMUNITY COLLEGE …

For more than 55 years, Southwestern Community College has served Jackson, Macon, Swain Counties, and the Qualla Boundary in Western North Carolina by providing a wide range of educational options for residents in all stages of life.

SCC has been ranked among the nation’s Top 10 community colleges six times in the last 15 years – including a No. 1 ranking in BestColleges.com’s listing of the “Best Community Colleges & Trade Schools of 2020.”

Through a supportive learning environment, Southwestern offers more than 40 degree programs (including more than 90 credentialing options, 28 of which are offered online) in Health Sciences, Arts and Sciences/College Transfer and Career Technologies.

A variety of community resources – including the Small Business Center, Workforce Continuing Education and Career Services – are also available.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *